اخبار و مقالات

10 روش برای جلوگیری از هک دوربین مداربسته

هک دوربین مداربسته

10 روش برای جلوگیری از هک دوربین مداربسته

در این مقاله قصد داریم به مطالب مرتبط با هک شدن دوربین های مداربسته و روش های پیگیری از آن به ویژه در کلان شهر ها ، محصولات هایک ویژن و دوربین های مداربسته هایک ویژن ، دوربین مداربسته در تبریز و هایک ویژن در تبریز بپردازیم .علت انتخاب این عنوان ها برای مقاله به این دلیل بود که امروزه این مطالب از اهمیت بالایی برخوردار شده است به نحوی که جملاتی نظیر هک شدن دوربین مداربسته در تبریز و یا اسم سایر شهرها را زیاد می شنویم و در نتیجه آگاهی پیدا کردن راجع به این مطالب از اهمیت بالایی برخوردار است .
امروزه با توجه به اهمیت زیادی که دوربین مدار بسته در جوامع پیدا کرده است حضور آن را تقریبا در تمامی مکان ها مشاهده می کنیم و به نوعی نصب آن فراگیر شده است .
علت افزایش نصب دوربین مداربسته به دلیل گسترش نیاز به امنیت و تامین امنیت در بین افراد بوده است . در عصر امروزی که به عصر ارتباطات نیز معروف است ، با پیشرفت روش های تامین امنیت سایر تکنولوژی ها نیز در کنار آن پیشرفت کرده اند .
یکی از این موارد نیز تکنولوژی مقابل سیستم های دوربین مدار بسته و تامین امنیت می باشد . یعنی افراد با توجه به اهداف شرورانه ای که دارند جهت شکستن موانع امنیتی یک مکان ، نظیر دوربین مدار بسته نصب شده در محلی خاص ، اقدام به یادگیری روش های ضد آن سیستم امنیتی می پردازند مثل هک کردن سیستم های امنیتی . هک شدن و در خطر بودن سیستم های امنیتی یک مکان ، از دغدغه های اصلی افراد می باشد و به عنوان بزرگترین مشکلی است که صاحبان دوربین های مداربسته با آن مواجه می شوند .
هک شدن سیستم های امنیتی دوربین مداربسته با توجه به نوع دوربین مداربسته و مکانی که در آن نصب شده است می تواند به شیوه های متفاوتی هک شود .
شیوه و روشی که هکران دوربین های مداربسته از آن برای هک کردن سیستم های امنیتی استفاده می کنند ، استفاده از اینترنت می باشد .
دوربین های مدار بسته ، دستگاه های دی وی آر و ان وی آر از طریق اینترنت کار می کنند و اطلاعات را ثبت ، ضبط و منتقل می کنند و این استفاده از اینترنت کار را برای ورود هکران راحت تر می کند اما روش هایی برای پیش گیری و جلوگیری از هک شدن از سوی این افراد نیز موجود می باشد .

در ادامه مطلب به چند روش پیشگیری از هک شدن سیستم های دوربین مدار بسته می پردازیم :

1 – از گذرواژه های امن ، غیرتکراری و محکم استفاده کنید .

استفاده از رمز های تکراری و شخصی که به سادگی نیز قابل حدس زدن می باشند از عوامل مهم هک شدن سیستم های امنیتی به دست هکران به شمار می روند زیرا اکثر هکر ها از رمز های لو رفته و تکراری استفاده می کنند تا بتوانند وارد سیستم های مختلف شوند .
بنابراین همیشه در خاطر داشته باشید که از پسورد و رمز های امن و سخت استفاده کنید که به سادگی قابل حدس زدن نباشند .
به همین منظور می توانید از علامت های موجود در کیبورد نظیر نشانه ها و عدد های مختلف استفاده کنید تا رمز و پسوردی معتبر بسازید .
به روز رسانی پسورد و تغییر های مکرر در آن نیز می تواند عامل مهمی در جلوگیری از لو رفتن پسورد و رمز سیستم های شما و در نتیجه جلوگیری از هک شدن آن باشد .

2 – از احراز هویت دو مرحله ای استفاده کنید :

این مرحله از پیشگیری های امنیتی نیز جزو موثر ترین راه ها به شمار می رود تا از هک شدن سیستم خود جلوگیری کنید .
به این منظور می توانید پس از انتخاب و تایید رمز و پسورد مطمئن ، از احراز دو مرحله ای نیز استفاده کنید که همانند یک لایه ای امنیتی اضافه به شمار می رود و دست هکران را از سیستم های امنیتی شما دور می کند .

3 – گزینه رمز نگاری اطلاعات دستگاه های خود را فعال کنید :

اگر در منوی تنظیمات دستگاه های خود نظیر ضبط کننده یا مودم شما گزینه Encryption یا رمز نگاری اطلاعات ارسالی موجود داست لطفا آن را روی حالت فعال قرار دهید زیرا زمانی که از این قابلیت استفاده می کنید هکرها و سایر کاربران نمی توانند به سادگی به اطلاعات و تصاویر سیستم نظارتی شما دسترسی پیدا کنند . این قابلیت حتی بر دوربین های مداربسته مدل جدید نیز موجود است و با فعال کردن آن نیز می توانید امنیت اطلاعات خود را بیشتر کنید .

4 – دوربین های مدار بسته خود را به صورت مکرر آپدیت و به روز رسانی کنید :

به روز رسانی مکرر سیستم های دوربین مدار بسته خود نیز می تواند از عوامل مهم پیشگیری از هک شدن از سوی افراد باشد .

5 – از نرم افزارهای پیشگیری از هک استفاده کنید :

اپلیکیشن هایی نظیر فایروال و آنتی ویروس ها می توانند نقش مهمی در پیشگیری از ورود هکران به سیستم شما داشته باشند .
بنابراین اگر از سیستم و موبایل برای چک کردن دوربین های مدار بسته خود استفاده می کنید می توانید این اپلیکیشن ها را در گوشی یا سیستم خود نصب کنید تا از ورود هر گونه بد افزار به سیستم شما جلوگیری کنند .

6 – از دستگاه های اینترنت عمومی و رایگان استفاده نکنید :

این دستگاه ها نظیر مودم که در مکان های عمومی و به صورت رایگان در اختیار افراد قرار می گیرند از امنیت بسیار پایینی برخوردار هستند بنابراین از وصل شدن به آنها جدا خودداری کنید تا امنیت خود را تامین کنید و آن را به دست خودتان به خطر نیندازید .

7 – دستگاه اینترنتی که به آن وصل می شوید را محدود و شخصی کنید :

برای این منظور ، دستگاه ها و کاربرانی که می توانند همراه شما به سیستم اینترنتی مشترک نظیر مودم وصل شوند را تعریف کنید . زیرا هر فرد نام کاربری و پسورد خاصی دارد . با تعریف کردن مشخص این افرادی که تنها این موارد اجازه ورود به دستگاه اینترنتی شما دارند ، می توانید قدم بزرگی در جلوگیری از هک شدن سیستم خود بردارید .

8 – اطلاعات پیش فرض موجود در دستگاه DVR و NVR خود را تغییر دهید :

یکی دیگر از روش هایی که افراد و هکر ها برای ورود به سیستم های امنیتی و دوربین های مدار بسته شما به کار می گیرند ، استفاده از اطلاعات پیش فرض دستگاه دی وی آر و ان وی آر و دسترسی به آن ها می باشد .
این روش را تولید کنندگان سیستم های امنیتی می توانند حل کنند اما تا به امروز اقدامی جهت حل کردن آن انجام نداده اند . برای مثال تنها با استفاده از یک گزینه جهت یادآوری و الزام کاربر جهت تغییر این اطلاعات م توانند یکی از راه های هک شدن سیستم ها را به دست هکران کم کنند .
در این روش افراد با اسکن پروتکل ها و پورت های پیش فرض دستگاه های DVR و NVR شما می توانند از طریق اطلاعات پیش فرض به تنظیمات دستگاه متصل شوند و با اسکن کردن نام کاربری یا پسورد به دستگاه شما نفوذ کنند .
بنابراین هرچه زودتر اقدام به پاک کردن اطلاعات قبلی و پیش فرض دستگاه های خود کنید و این اطلاعات را به روزسانی کرده و تغییر دهید .

9 – پورت های پیش فرض دوربین مدار بسته خود را تغییر دهید :

تمامی دوربین های مدار بسته ، دستگاه های دی وی آر ، دستگاه های ان وی آر و سایر تجهیزات دوربین های مداربسته از پورت های خاص برای انتقال داده های خود استفاده می کنند و دستگاه های دی وی آر و ان وی آر از طریق وارد کردن همین پورت های خاص به کاربران اجازه می دهند تا از راه دور به دوربین های مدار بسته و سیستم های امنیتی خود دسترسی داشته باشند .
این پورت ها در ابتدا توسط مجموعه تعیین می شود اما پس از اینکه به دست شما می رسد باید سریعا نسبت به تغییر آن اقدام کنید .
زیرا پورت هایی که مجموعه بر روی سیستم های امنیتی و دستگاه ها قرار می دهد اکثرا مشترک است و اگر آن را تغییر نداده باشد سایر کاربران نیز به راحتی می توانند به دستگاه شما دسترسی پیدا کنند .

10 – دوربین های شناخته شده و اصل جدید خریداری و استفاده کنید :

برخی مردم ترجیح می دهند امنیت را قربانی قیمت های ارزان کنند و بدین منظور دوربین های مداربسته کارکرده را خریداری می کنند زیرا ارزان تر به دست می آید .
فارغ از اینکه احتمال وجود هر نوع مشکلی در این سیستم های کارکرده وجود دارد و حتی ممکن است این سیستم ها از قبل توسط هکران نابود شده باشد و الان به دست شما رسیده باشد .
بنابراین به فرد و منبعی که از آن سیستم های امنیتی مورد نیازتان را تهیه می کنید دقت کنید زیرا رکن اساسی تامین امنیت خرید یک کالا و محصول اصل و اورجینال به شمار می آید و از خرید سیستم های امنیتی دست دوم پرهیز کنید . پیشنهاد ما به شما برای خرید دوربین مداربسته ، مراجعه به نمایندگی های موجود دوربین های مداربسته در شهر محل سکونت شما می باشد .
مجموعه شاهین دید سهند نیز به عنوان نمایندگی دوربین مدار بسته تبریز به ویژه هایک ویژن در تبریز آماده ارائه خدمات و محصولات با کیفیت به شما عزیزان می باشد .
از آنجایی که خرید محصول و انتخاب آن نیز اهمیت زیادی برخوردار است می توانید از مشاوره های رایگان تیم شاهین دید سهند برای خرید نیز که برای شما طراحی شده است نیز استفاده کنید .
به این منظور می توانید با شماره ها و راه های ارتباطی درج شده در سایت تماس حاصل فرمائید و از خدمات مخصوص به خودتان استفاده کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *